Микроелементът мед е известен още от древността. Макар в човешкото тяло да се съдържат около 100-200 мг от този химичен елемент, той оказва влияние на важни функции в организма. Резервът е концентриран в сърцето, бъбреците, кръвта, черния дроб и мозъка. Медта се натрупва в костите и мускулната тъкан.
Ежедневно се нуждаем от 1-2,5 мг, а горното ниво на допустимата доза за 24 часа е 5 мг.
Разбира се дозата зависи и от килограмите телесно тегло, като при деца до 3 години е 1 мг и постепенно нараства. За възрастни е поне 2-2,5 мг за 24 часа. Увеличени дози от 3 мг се препоръчват за спортисти, за хора, които злоупотребяват с алкохол, за всички с отслабнала имунна система, хронични заболявания, остеопороза.
А ето някои от функциите, в които участва микроминералът мед:
Сред топ храните с най-много съдържание на мед са: черен дроб (гъши, патешки, телешки), сушени гъби, стриди, сусам, кашу, желатин, калмари, черен шоколад, слънчогледови семки, омари, соя, соев протеин, орехи, сушени домати, тиквени семки, червена леща, шам-фъстък, кайсиеви ядки, фъстъци, бадеми, елда, ленено семе, боб и пр.
Повече информация за храни и съдържащия се в тях микроелемент мед можете да намерите тук [1]
Изследване [2] разглежда ролята на микроелемента мед за синтеза на колаген – той е свързан с ензима лизил оксидаза. От биохимична гледна точка медта е кофактор за ензима и определящ фактор за неговата активност в съединителната тъкан. Лизил оксидазата служи като катализатор на пост-транслационното окисление на някои лизинови и хидроксилизинови остатъци. Новообразуваните пептиди служат за образуване на кръстосани връзки в колагена и еластина. Това още веднъж доказва, че синтеза на зрял еластин и колаген може да бъде контролирано с наличието на достатъчни количества от микроелемента мед.
Освен в кожата и съединителната тъкан колагенът е от основните изграждащи материали и на костите. Проучване [3] доказва, че костите на пилета, които са хранени с бедни на мед храни са крехки и тънки, тъй като намалява кръстосаното свързване на колагеновите фибрили.
Знаем, че калцият е един от основните микроелементи, които влияят на механичните свойства на костите. Изследване [4] проведено върху млади и възрастни елени доказва, че добавка с мед увеличава плътността и дебелината на еленовите рога, благодарение на увеличения синтез на колаген.
Разбира се за връзката между мед и синтеза на колаген има проучвания от десетилетия. Изследване [5] от 1986 г. дава повече информация за тежките аномалии на млади свине, които са хранени с бедни на мед храни. Дефектите в кръстосаното омрежване на колагеновите и еластиновите фибри водят до анемия и сърдечно-съдови увреждания. Колагенът участва не само в изграждането на стените на кръвоносните съдове, но води и до фибрози на сърцето. В този случай миоцитите на миокарда, отговорни за изпомпването на кръв, постепенно биват заменени от плътна фиброзна тъкан, изградена от колагенови фибри, която е нееластична и няма функциите на мускулните клетки. Постепенно се проявяват симптомите на сърдечна недостатъчност.
Фиброзите в различни тъкани и органи са патологичен процес и представляват прекомерно нарастване на съединителна тъкан. Често настъпват след възпалителен процес или механично дразнение. Но от друга страна точно новообразувана съединителна тъкан затваря откритите рани, а пониженото или повишено съдържание на колагенови фибри влияе на вида на белезите при различни рани, хирургични операции, кожни заболявания, изгаряния и пр. Вече споменахме няколко причини за спиране на тютюнопушенето, една от които е преди планирана хирургична операция с цел по-бързо зарастване и възстановяване. Оказва се, че има още един фактор, който влияе на зарастването на раните и това е микроелемента мед. [6] Благодарение на медта се стимулират фибробластите и правилното омрежване на раната с колаген тип I.
Както вече писахме в статията за връзката между колаген и диабет колагенът е естествено гликиран, което означава, че колагеновите протеинови молекули имат ковалентно свързани към тях молекули захар (към лизинови и хидроксилизинови остатъци). Засега не са изяснени причините за това свързване със захарта, но без него колагеновите молекули не образуват структурни фибрили. Едно от предположенията е, че захарите осигуряват ниско енергийно взаимодействие между колагеновите фибрили и околната водна стена на тъканта. Колагенът е до голяма степен хидрофобна (водоотблъскваща) молекула. За разлика от тях захарните молекули могат да имат както хидрофобно, така и хидрофилно действие. Ако са свързани с колаген, те се подреждат по строго определен начин.
За съжаление колагенът може да се свърже и със захарни молекули, чието място се предполага, че не бива да е там. Това се случва в тъканите на диабетици с неконтролирана кръвна захар. При чести случаи на хипергликемия гликиращата захар реагира допълнително и образува крайни продукти, който водят до кръстосване на самите колагенови молекули. Всичко това води до проблеми със зарастването на рани и тъкани, както и в промяна в дейността на вътрешни органи. Обширно изследване [7] доказва, че след третиране на рани с колагенова гъба се забелязва ускорено заздравяване и създаване на нови капиляри в новообразуваната тъкан.
Така или иначе раните при диабетиците са сериозен проблем. Използването на медни йони [8] стимулира синтеза на колаген и подпомага зарастването на рани, но тъй като е необходимо да се прилага многократно локално е възможно да се получат токсично високи нива. Ето защо се използват прецизната употреба на медни наночастици в специален хидрогел дава обещание за иновативно лечение на хронични рани. Въпреки че медта се намира в много клетки от човешкото тяло, използването ѝ в чист вид не е безопасно, а трябва да се употребява под формата на специални пептиди [9]
Добре балансираната диета, която включва достатъчно храни, богати на микроелемента мед може не само да попречи на образуването на бръчки, да стимулира бързото зарастване на рани, но и да укрепи сърдечно-съдовата система и подсили костите. Освен изброените ползи следва да сме особено внимателни, защото медта може да образува токсични съединения. [10]
Основните симптоми на предозиране с мед са:
Ако не знаете какви са нивата на медта в организма си и се страхувате от предозиране можете да спомогнете на синтеза на колаген с хранителните добавки Invita Active с хрущял от акула срещу болки в ставите с колаген тип II. За красотата на кожата можете да се погрижите с Invita Skin Beauty с лесно смилаем лиофилизиран колаген, витамин Е и морски водорасли.
Ако предпочитате можете да нанесете локално на желаните участъци натурален колаген с висока степен на абсорбиране:
- Натурален колаген за лице - 50, 100, 200 ml
- Натурален колаген за тяло - 50, 100, 200 ml
- Натурален колаген за коса и нокти - 50, 100, 200 ml
Козметиката с натурален колаген от Inventia включва както специализирани грижи за кожата на лицето, така и за тялото.
Използвани източници:
1. 1001 рецепти. Витамини и минерали. Мед.
2. Copper and the synthesis of elastin and collagen.
3. The effects of copper on collagen cross-linking
5. Induction of Increased Collagen and Elastin Biosynthesis in Copper-Deficient Pig Aorta
8. A Cooperative Copper Metal-Organic Framework-Hydrogel System Improves Wound Healing in Diabetes.
Комплексно приложение на пептиди по видове заболявания - слеми за приемане. Пептидите на Peptides, препоръчани за включване в състава на сложни схеми за профилактика и корекция на дисфункции на различни органи и системи
прочети ощеВ каталога Пептиди 2024 ще намерите пълно описание на биорегулатори на пептидна основа, мезотелни и лечебно-профилактични продукти с естествен произход, производство на Института за биорегулация и геронтология в Санкт Петербург с опаковка, количество, начин на употреба на пептидите на Peptides
прочети ощеПървоначалния дизайн на многовълновия или широкоспектърния осцилатор (MWO) идва от Никола Тесла. Джордж Лаковски на свой ред е разработил вариация на този дизайн и е направил много експерименти върху растения, животни и хора със зашеметяващи резултати. Тази машина всъщност е била използвана в болниците до 1942 г.
прочети още