Днес ще ви разкажа за една напълно нова област, която нашата компания открива, а именно как можем да използваме пептидните биорегулатори в полза и за здравето на нашите любими домашни кучета и котки. Наистина, това е напълно нова област.
Защо възникна тя ?
През последното десетилетие на този век кучетата и котките придобиха особено значение в живота ни както в Русия, така и в Европа и САЩ. Много много семейства осъзнаха, че домашните любимци, преди всичко кучетата и котките, са се превърнали в неразделна част от нашия живот. Нещо повече, те са станали членове на нашето семейство. По молба на някое от децата, семейството се сдобива с куче или котка, за които всички заедно се грижат и си играят с тях. То посреща собствениците си, когато се прибират уморени от работа, и им дава много положителни емоции. Това е котката или кучето, нашият домашен любимец. И, разбира се, сме е едно щастливо семейство. Бихме искали нашият домашен любимец да бъде здрав, весел, активен и щастлив. Но за съжаление, също като хората, кучетата и котките също са подложени на различни заболявания. И сигурно много собственици на домашни любимци са се сблъсквали с това, че е болен, не играе, не иска да яде, има тъга в очите му, той вярно гледа собственика и иска тихо да му каже с тъжен поглед - Помогнете ми, не се чувствам добре, имам нещо, което ме боли, и, разбира се, собственикът води домашните си любимци до ветеринарния им доктор и иска да получи най-доброто от всичко. Най-доброто, най-ефективното лечение, за да бъде то здраво и щастливо, както преди. И се оказва, че пептидните биорегулатори могат да ни помогнат. Защо се случва това? Първоначално всички знаете, че полипептидните комплекси, пептидните биорегулатори бяха изолирани от органи и тъкани на животни. Съответно те ще имат максимален ефект върху животните.
Но се питате дали има някакви доказателства за това?
Разбира се, че има, когато пептидните биорегулатори са били използвани за разработването както на фармацевтични продукти, така и на биологично активни добавки, всички те са били подложени на клинични изпитвания.
Клиничните изпитвания са проучвания на ефикасността им върху животни. И, разбира се, преди всичко, когато говорим за предклинични изпитвания, говорим за плъхове, мишки, зайци. Но, и не само, защото в Санктпетербургския институт по биорегулация, където са създадени пептидните биорегулатори и в момента се изследват и провеждат изследвания върху котки, например, в рамките на сърдечно-съдовата система и върху кучета, както и върху човекоподобни маймуни, като макаци и върху други видове животни. Разполагаме с огромна научна база данни, която показва, че пептидните биорегулатори наистина могат да възстановят здравето на нашите домашни любимци, включително кучета и котки.
И така, кои точно са заболяванията, които са по-често срещани при кучетата и котките, и как можем да ви помогнем?
Установено е, че заболяванията, които се срещат най-често при нашите домашни любимци са възпалителни заболявания на червата, бъбречни заболявания, неоплазми или тумори и заболявания на опорно-двигателния апарат.
И се оказва, че можем успешно да лекуваме всички от тях с помощта на пептидни биорегулатори. Но вероятно веднага ще ви хрумне въпросът, а как, под каква форма ще дадем на нашите любимци пектинов биорегулатор Общата схема, за която искам да ви разкажа и която сме разработили, е използването на лингвални пептидни биорегулатори за комплексното лечение при кучета и котки. Дозировката на тези лингвални пептидни регулатори ще бъде избрана в зависимост от теглото на животното. И ще бъдат подходящи както за малки, така и за големи домашни любимци. Ако е необходимо, дозата и честотата на прилагане могат да бъдат увеличени.
До 5 кг – по 2-5 капки 1-2 пъти на ден
От 5-10 кг – по 5-10 капки 1-2 пъти на ден
От 11-25 кг – по 10-20 капки 1-2 пъти на ден
От 26-60 кг - по 10-20 капки 2-3 пъти на ден
Над 60 кг – по 15-30 капки 1-3 пъти на ден
Всички пептидни биорегулатори можем да добавим към меката храна на животното. Много е важно да се уверим, че храната е вкусна за нашите домашни любимци и че те я изяждат цялата. По този начин се уверяваме, че те са получили необходимата доза от пептидния биорегулатор. Курсът на прием може да бъде от един до шест месеца, в зависимост от тежестта на състоянието и необходимостта. А за поддържане на постигнатия ефект и предотвратяване на рецидиви на заболяването се препоръчва да се извършва повторен прием през 1-3 месеца. Освен това при животни, които са по-големи с тегло от десет килограма нагоре могат да се прилагат и пептиди на капсули, като тук дозировките са следните :
до 10 кг – по 1 капсула през ден или 1 на всеки 3 дни
От 11-25 кг – по 1-2 капсули 1 път на ден
От 26-60 кг - по 1-2 капсули 1-2 на ден
Над 60 кг – по 1-3 капсули 1-3 пъти на ден
В този случай можете да видите как вашият домашен любимец ще ги приема по-добре – на капки или на капсули. Може да се консултирате с вашия ветеринарен лекар, тук всичко зависи от вашия избор на ефикасност и в двата случая ще бъде много висока. Сега ще се спра малко по-подробно на всеки вид заболяване, което споменах накратко. И кои точно пептидни биорегулатори се препоръчват за комплексна терапия.
И така, първата група са възпалителните заболявания на червата при кучета и котки.
Това са многофакторни заболявания, често етиологията им е неизвестна, така че лечението им обикновено е симптоматично и доста сложно. И в тази връзка добавянето на пептиден регулатор към такава лекарствена терапия ще бъде доста ефективно. Какво причинява възпалителните заболявания на червата? По принцип това могат да бъдат външни причини, като например не много добра екология, не много качествена вода или не много качествена храна за животните. За потвърждаване на диагнозата възпалително заболяване на червата и за определяне на стадия на заболяването обикновено се извършва ендоскопско изследване с биопсия и биопсия на лигавицата на стомашно-чревните органи. А също така се разглеждат и клиничните признаци, като повръщане, диария, кръв в изпражненията, загуба на тегло и нарушение на апетита. Също така трябва да се отбележи, че има породи кучета, които са по-предразположени към възпалителни заболявания на червата. Защо е важно да запомним това, защото подобно на хората, е много по-лесно да предотвратим развитието на заболяването при нашите домашни любимци. Например, ако имате куче от точната порода, за която е характерно чревно заболяване, можете просто да прилагате превантивен прием на пептидни биорегулатори..
Бих искала също така да кажа, че много важна роля в патогенезата на заболяванията на стомашно-чревния тракт има нарушаването на локалния имунитет и локалните възпалителни процеси. И защо е толкова важно? Сега ще ви разкажа подробно за първия пептиден биорегулатор, който можем да препоръчаме за превенция и терапия на възпалителни чревни заболявания при котки и кучета. Този пептид е
ХОНЛУТЕН и се препоръчва за профилактика и поддържаща терапия при стомашно-чревни заболявания при хора за гастрит и язвена болест, заздравяване на стомашна лигавица, профилактика на рак, киселини други нарушения. При проведен експеримент с него върху плъхове, при тези плъхове е била предизвикана стомашна язва и е установено, че прилагането на хонлутен способства за бързото заздравяване или епителизиране на тази язва още след три седмици от началото на приема, докато при контролната група животни, язвата заздравявала много по-бавно, около пет до шест седмици.
В същото проучване е изучен и молекулярният механизъм на действие на хонлутен. Установено е, че той регулира експресията на генома и синтеза на протеини.
Следващият пектинов биорегулатор е
СТАМАКОРТ. Той е полипептичен комплекс, получен чрез екстракция на стомашната лигавица на млади животни, Показанията за употреба при хора са същите, както и за хонлутена, и трябва да се каже, че е проучен ефектът на стамакорт върху образуването на стомашна ерозия при модела на остър и мобилизационен стрес при плъхове. Установено е, че стомакортът намалява образуването на ерозия на уретрата при тази патология с един и четири пъти и активира имунната система на животните.
Вече споменах, че възпалителните заболявания на червата при човека, както и при нашите домашни любимци, са свързани с локална имунна дисфункция. Това означава, че ако възстановим имунната функция на стомашно-чревния тракт, можем да повишим ефективността на лечението.
В тази връзка можем да препоръчаме един обещаващ биорегулатор
ВЛАДОНИКС.
Той е полиепитиден комплекс, изолиран от тимуса и неговата активна съставка. Три, пептистог какви са техните прилики и разлики? Владоникса ще регулира както т, така и б имунната система на свинете, докато.
КРИСТАГЕН активира в по-голяма степен рамото b на имунната система. Предложен е следният молекулярен механизъм на действие за христогенин от glodonix и lodonix, който Освен христогенин съдържа два други, дипептида, които регулират функциите на тесвиновата имунна система. И също така съдържа EDP. Благодарение на тези къси пептиди те могат да взаимодействат с ДНК и незлокачествени протеини на имунната клетка. Налице е регулация на експресията на гени и синтеза на токинови протеини, главно интерленс и тнф алфа, и всичко това ще допринесе за нормализиране на функциите на имунната клетка.
Затова препоръчваме следната схема на прилагане на ефективни биорегулатори при комплексно лечение на възпалителни чревни заболявания при кучета и котки през първия месец се прилагат къси пептиди, като КРИСТАГЕН, а през втория месец СТАМАКОРТ И ВЛАДОНИКС. По този начин можем да поддържаме и клетките на стомашно-чревния тракт и в същото време да възстановим имунологичната му функция, което значително ще повиши ефективността на лечението на нашите домашни любимци.
Следващата група заболявания, които често се срещат при кучетата и котките, това са онкологичните заболявания. Между двадесет и пет процента от населението на света развива някаква форма на рак през живота си, и при петдесет процента от кучетата на възраст над десет години, рак се развива до края на живота им. Така че, както е огромен проблем и трагедия за хората, същото важи и за света на нашите домашни любимци. Не бива да се мисли, че само кучетата са податливи на тези заболявания, например при котките, според статистиката ракът на устната кухина и носа и лимфомът са много често срещани. Те са характерни както за котките, така и за кучетата. Също така, ако говорим за стерилизирани кучета, туморите на млечната жлеза са много често срещани поради факта, че стерилизацията нарушава функцията на репродуктивната система на тези животни. Костните тумори също са много често срещани при големите породи кучета.
Така че, за да се повиши ефективността на терапията на рака при кучета и котки, на първо място, разбира се, ще използваме ВЛАДОДИНКС И КРИСТАГЕН, за да достигнем до имунната система, за която споменах, когато споменах патологията на стомашно-чревния тракт. За тези пептидни биорегулатори има изследвания върху животни, като плъхове и мишки, и е доказано, че те потискат растежа на спонтанни и индуцирани тумори. Освен това е доказано, че пептида, за който говорихме днес, като гастропротектор, също забавя развитието на растежа на различни видове ракови клетки като лимфом, потамасаила и други. Това също е предмет на изследване в ин витро култури от години.
И, разбира се, тук става дума за пептидния биорегулатор, за който вероятно говоря във всяка своя лекция, това е
ЕНДОЛУТЕН. Този уникален спомага за увеличаване на продължителността на живота както на хората, така и на животните с до 42%.
И ефективно потиска растежа на различни видове рак. При комплексното лечение на онкологични заболявания при кучета и котки през първия месец можем да препоръчаме да се използват два къси пептида в комбинация от ХОНЛУТЕН И КРИСТАГЕН, а през втория месец - полипептидни комплекси ЕНДОЛУТЕН И ВЛАДОНИКС.
И третата група заболявания, които са много често срещани при нашите домашни любимци, са бъбречните заболявания.
Хроничните бъбречни заболявания обикновено са много често срещани при кастрираните животни, да речем, кастрираните котки са много податливи на тези заболявания и на увреждане на невроните и на уролитиаза. И наистина, това е огромен стрес и огромно притеснение за животното. Ако при хората за лечение на бъбречни заболявания се използват методи като диализа или трансплантация за животни тези методи не са често срещани при домашните любимци. По принцип само болкоуспокояващи и симптоматична терапия. Когато се консултирахме с ветеринарни лекари, установихме, че като цяло патогенезата на тези заболявания не се лекува при животните и е много жалко да виждате страданието на вашия домашен любимец. И в този случай ефективните биорегулатори ще бъдат наистина ефикасни.
На първо място, това е
ПИЕЛОТАКС, пептиден комплекс, получени от бъбреци на млади животни. Той има селективно действие върху бъбречните клетки, нормализира метаболитните им функции. Също така регулира отделителната система на урината. ПИЕЛОТАКС показва много висока ефикасност в клинично проучване при пациенти на средна възраст с нефропатия, той подобрява благосъстоянието и нормализира съня, намалява честотата на интензивността на болката. Подобрява лабораторните стойности чрез съвпадение на кръвните тестове, активира метаболизма на бъбречните тъкани и засилва секреторната им точка. Също така, което вероятно ще бъде изненада за вас, невропротективен ефект има и пептида
ОВАГЕН. Първоначално той е бил хепатопротективен трипептид, но при изследвания на клетъчни култури, а по-късно и при експериментални животински модели на нефропатия, ОВАГЕН се е доказал като протективен. Той се оказа ефективен модел на гентамицинова нефропатия и исхемично реперкусионно бъбречно увреждане при плъхове.
Доказана е и ефикасността на таксоните abogen и peril при животински модел на цисплатин-индуцирана бъбречна недостатъчност. Тези пептинови регулатори нормализираха концентрацията на креатинин в матрицата за изразяване на креатинин. Тази тубулна и филтрационна абсолютно ре абсорбция на натрий, намаляване на концентрацията на белтък в урината и неговата екскреция. Също така концентрацията на натрий и калий съвпада. Тук можем да предложим в продължение на два месеца при животни, които страдат от бъбречно заболяване, да се прилага пилотакс, йовоген, разчетеното прилагане на ефективни регулатори, ще възстанови бъбречната функция и ще подпомогне детоксикиращата функция на черния дроб.
И последната група заболявания, от които страдат кучетата и котките, е заболяванията на опорно-двигателния апарат.
Те са доста сходни с това, от което страдат хората. Артритът много често се среща при породи кучета като лабрадори, ротвайлери, чаушове и шарпеи, които са много често срещани. Spon do stes е предимно дисфункция на гръбначния стълб при дългокраки и късокраки породи кучета и котки като дакел, басет, корги, пикинез и други. Много често срещана е остеохондродисплазията на тазобедрената става. Това заболяване е много характерно за шотландските лопоухи котки, белгийските котки и котките от породата Мейн Кун. А дисплазията на тазобедрената става по правило се проявява при кучетата на възраст от четири до девет месеца и собственикът може да забележи, че животното има характерна векилообразна походка. Животното е станало по-малко подвижно, старае се да избягва ненужните движения, защото го боли и бързо се уморява. А поради факта, че животното става неподвижно, може да се развие дори атрофия на мускулите на тазовите крайници. Разбира се, това е много сериозно заболяване, което носи страдание на нашия домашен любимец.
И тук е много важно да се постави диагноза чрез рентгенологично изследване и да се започне лечение на това заболяване навреме. Трябва да се отбележи, че при заболявания на тазобедрените стави можем да използваме такива ефективни биорегулатори като
СИГУМИР, полипептиден комплекс, изолиран от хрущялна и костна тъкан, и неговия аналог от къси пептиди
КАРТАЛАКС. В общата схема на приложение можем да добавим и ВЛАДОНИКС И КРИСТАГЕН. Защо добавяме тук биорегулатори на имунната система ? Защото при заболявания на опорно-двигателния апарат тези заболявания са възпалителни, възпалението води до подуване до изразен болков синдром и за да се облекчи по-бързо болковият синдром при животното, разбира се, трябва да повлияем на имунната система, т.е. тук ще използваме както хондропротекторни пептиди, така и имунопротекторни пептиди в схемата на приложение.
И така, днес разгледахме четири групи заболявания, които най-често се срещат при нашите домашни любимци, и как в комплексната терапия можем да повишим нейната ефективност с помощта на ефективни биорегулатори. Надявам се, че тази информация ще ви бъде полезна и ще допринесе за това нашите домашни любимци да бъдат винаги жизнерадостни, здрави, щастливи и да носят радост в живота ни.
Сергеевна Линкова, професор, доктор на биологическите науки, експерт, консултант на компанията Peptides1.