Понякога в желанието си да бъдем здрави сме склонни да купуваме хранителни добавки с колкото се може повече витамини и минерали. Убедени сме, че чрез тях поемаме изписания % от препоръчителната дневна доза. Защо не винаги това е така и има ли антагонисти? Възможно ли е да приемаме минерал или витамин, който да доведе до дефицит на друг ценен микроелемент?
Ако ви се струва, че едва напоследък се шуми около дефицита на витамин B12, то още от средата на миналия век са правени много научни изследвания за неговото абсорбиране, причини за дефицит и пр.
Изследването от 1974 г. Drug-induced malabsorption of vitamin B12. Malabsorption of B12 during Treatment with Potassium Citrate [1]. Тестът на Шилинг [2] представлява изследване за абсорбция на витамин В12. Чрез него се установява дали организмът абсорбира витамин В12 нормално. Тест на Шилинг може да се направи на 4 етапа, за да се установи причината за дефицит на витамин В12:
- Ще получите две дози витамин В12 (кобаламин). Първата малка доза маркиран*кобаламин ще получите през устата, а втората, по-голяма - инжекционно след 1 час. Следва събиране на 24-часова урина, която да занесете за изследване. Ако резултатите не са нормални се преминава към следващия етап.
- Този етап се прави 3-7 дни след края на първия. Получавате радиоактивно маркиран В12*, заедно с интринзик фактор (протеин, произвеждан от клетките на стомашната лигавица, който е необходим за ефективната абсорбция на витамина). При ненормални резултати от този етап, се преминава към следващия.
- Този етап от тест на Шилинг се прави след употреба на антибиотици в продължение на 2 седмици, което ще покаже дали причината за дефицит на В12 е бактериална инфекция в стомаха.
- Установява дали ниските нива на витамин В12 са причинени от проблеми с панкреаса. Ще приемате панкреатични ензими в продължение на 3 дни, последвани от доза радиоактивен витамин В12*.
*Радиоактивното маркиране на витамин В12 се извършва, с цел да може да се проследи в организма. Излъчваните дози радиация са минимални и не могат да ви навредят.
При проведеното през 1974 г. 12 от 40 сърдечно болни пациенти, лекувани с калиев цитрат са имали лек дефицит на витамин B12 при теста Шилинг. Прилагането на калций не предотвратило този ефект. Нарушенията в усвояването на витамин B12 по време на лечението с калиев цитрат са леки и причиняват недостиг на витамин B12 в редки случаи. Все пак това откритие от миналия век е важно като причина за ниските резултати на теста Шилинг.
А ето повече информация за [3] калият, който е главният катион на вътреклетъчното пространство като 98% от него се намират в клетките, а останалите 2% в извънклетъчната течност. Обикновено при хранене ежедневно се приемат 80-100 mmol K+ и също толкова се отделят (90% през бъбреците и 10% през червата). При бъбречна недостатъчност отделянето през гастроинтестиналния тракт се засилва. Референтните стойности за деца и възрастни са 3,5-5,6 mmol/l.
Хипокалиемия се нарича дефицита на калий (под 3,5 mmol/l).
Най-честите причини са:
При хипокалиемия се наблюдават следните симптоми: мускулна слабост, хипотония, сърдечна аритмия, запек, илеус, никтурия, полиурия, полидипсия.
Лечението се провежда с калиев хлорид.
При хиперкалиемия стойностите на серумен калий са на 5,6 mmol/l.
Най-честите причини са:
При хиперкалиемия се наблюдават: адинамия, парестезии, парализи, запек.
Поради опасност от сърдечна ритъмна смърт, хиперкалиемията представлява спешно състояние!
При калий над 6 mmol/l настъпват ЕКГ промени: повишаване на Т- вълната, удължаване на РQ интервала, разширение на QRS комплекса, а накрая камерна тахикардия и камерно мъждене.
За лечение на хиперкалиемията се използват: калциев глюконат, натриев бикарбонат, инсулин, йонообменни смоли, фуроземид.
Как да си набавим здравословно калий чрез храната?
Ето Топ 10 на най-богатите на калий храни според [4]
Други богати на калий храни са: суроватъчен протеин, оризови трици, сушени сини сливи, фурми, сушени смокини, брюкселско зеле, киви, шам-фъстък, тиквени семки, слънчогледови семки, зелен фасул, праскови и нектарини, портокали, бадеми, червен пипер (сладък или лют),какао на прах и пр.
Повече калий се съдържа в ябълковия оцет, сокът от Алое вера, кокосовата вода и някои спортни напитки, чиято цел е да възстановят нивата на минерала след ускореното му отделяне от кожата чрез изпотяване по време на тренировка.
Както виждате, дори и в природата храните, които съдържат калий не съдържат витамин B12. Ето защо разнообразното хранене е от жизненоважно значение.
Според [5] е важно да знаете кои храни съдържат калий и колко, защото той работи на клетъчно ниво. Всички клетки имат помпи за натриев/калиев йон, но те са най-активни в клетките на нервната система. Когато получим усещане за топлина, студ, подтик към действие – всичко това се случва благодарение на преместването на натриеви или калиеви йони навътре или навън. Ето защо солените храни (с повече натрий) разстройват този процес и водят до сериозни здравословни проблеми. Когато имате дефицит на витамин B12, това често води до промяна и на кръвните клетки. След като започнете да приемате повече от витамина, клетките се стремят да се върнат до нормалния си размер. А това води до увеличена потребност от калий, за извършване на процеса. Ако начинът ви на хранене е с бедни на калий храни могат да се получат неприятни странични ефекти като загуба на сила и мускулни крампи. Ето защо е нужно да спазвате баланса между нивата на витамин B12 и калий по природен начин – чрез храната.
След като стана ясно, че връзката между витамин B12 и калия е установена още през миналия век, нека се върнем отново на публикациите от XXI в.
В популярен немедицински пост на Healthy Eating / San Francisco GATE [6] се препоръчва да получавате всички нужни хранителни вещества чрез хранене и тогава няма опасност от предозиране и странични реакции. Например, ако приемате добавки с калий те могат да доведат до дефицит на витамин B12.
На същото мнение за възможен дефицит на витамин B12 са и от Periodic Paralysis International [7]
Според B12patch [8] употребата на добавки с калий могат да доведат до дефицит на витамин B12 и без пациента да спазва стриктна веган диета.
Вече писахме, че високите стойности на витамин B12 , които са значително над нормата може да не са повод за здраве, а напротив – симптом на сериозно чернодробно заболяване или рак на черния дроб.
В [9] ще намерите няколко отговора на въпроса: "Как да намаля нивото на витамин B12?". След като се изключи тежко заболяване, премине се на строга веган диета, взема се повече витамин С, се предлага да се хапват повече храни, богати на калий. Всичко това трябва да става внимателно, защото хиперкалиемията може да доведе до фатален край.
Независимо дали се храните с богати на калий храни, имате някои от изброените 10 причини за дефицит на витамин B12 (при невегани), или може би не знаете, че сте носител на генната мутация MTHFR, назалната форма на витамин B12 под формата на Метилкобаламин или Хидроксoкобаламин е удачен избор, защото клиничните изследвания показват, че назалната формула на витамин B12 осигурява необходимото количество до един час след приема.
Освен това тези форми са подходяща за вегани и имат лиценз от The Vegan Society. Не съдържат ГМО !
Използвани източници:
4. Топ 10 на най-богатите на калий храни
5. Potassium works at cell level
6. Healthy Eating / San Francisco GATE
7. Periodic Paralysis International
Комплексно прилагане на няколко пептидни биорегулатора, въздействащи върху различни системи на организма (имунна, храносмилателна, опорно-двигателна). Пептидните биорегулатори първоначално са изолирани от органи и тъкани на животни, така че те имат максимален ефект върху животните. има обширна научна база данни, потвърждаваща ефективността на пептидните биорегулатори за домашни любимци и котки. Форми и дозировки в зависимост от теглото на животното: Лингвални пептидни биорегулатори и във вид на капсули, добавени към храната
прочети ощеКомплексно приложение на пептиди по видове заболявания - слеми за приемане. Пептидите на Peptides, препоръчани за включване в състава на сложни схеми за профилактика и корекция на дисфункции на различни органи и системи
прочети ощеВ каталога Пептиди 2024 ще намерите пълно описание на биорегулатори на пептидна основа, мезотелни и лечебно-профилактични продукти с естествен произход, производство на Института за биорегулация и геронтология в Санкт Петербург с опаковка, количество, начин на употреба на пептидите на Peptides
прочети още